Sorbitol

Sorbitol nedir

Kullanım Alanları :

Sorbitol , Jöle ve benzeri şekerlemeler, çikolata, dondurma, diyet ürünler, kek, unlu mamuller ve bisküvi, sert şekerlemeler, sakız ve sakız kaplama, enerji barları, kurutulmuş meyve, reçel ve marmelatlar, reçel tipi dolgular, meyve dolguları, sütlü tatlılar, sürülebilir çikolata ve gofret üretiminde kullanılır.

Ayrıca diş macunu, ağız çalkalama suyu, ilaç, krem, kalıp & sıvı sabun, traş jeli, traş losyonu, bebek şampuanı, saç bakım ürünleri gibi kozmetik ürünlerinde, enzim, izosorbid, tekstil kimyasalları üretiminde ve poliüretan için poliol eter üretiminde başlatıcı olarak kullanılır.

 •  
Üretim Metotları

Katalitik hidrojenasyon, elektrokatalitik hidrojenasyon, enzimatik olmak üzere 3 kategoridir. Ekonomik durum söz konusu olduğunda Katalitik hidrojenasyon su an için en kabul görenidir. Dextrozun Yüksek basınç (40-100 bar) ve yüksek sıcaklıkta (100-170 °C) de Raney nikel veya ruthenium katalizör eşliğinde hidrojenle doyurulması ile sorbitol elde edilebilir. 2.6 kcal/gr kaloriye sahiptir. Yüksek dozda kullanımı laksatif etki gösterebilir (kullanıcının yaş, kilo ve metabolizmasına bağlı olarak). Dişte plaka oluşumuna sebep vermediğinden diş dostu olarak kullanılabilir. Çözünme entalpisi endotermik olduğundan ağızda ferahlık hissi vermektedir

Fonksiyon Ve Özellikleri

Stabilizör, düşük kalorili tatlandırıcı ve hacim arttırıcı özelliktedir. Birçok unlu mamullerde ve şekerleme ürünlerinde kullanılır.

Uygulamalar:

Tatlandırıcı ajan, gıda katkısı, diş macununda, tütün, tuvalet malzemeleri ve kozmetikte kullanılır. Ayrıca Vitamin C fermentasyonu için kullanılır. Şekere çok yakın bir üründür. Şekerin yarısı kadar tatlılığa sahiptir. Sakızlarda kullanıldığında ağızda bulunan bakteriler sorbitolü metabolize edemediğinden, diş çürümelerini engelleyebilmektedir. Bazı diyabetikler, sorbitolle tatlandırılmış gıdaları tüketmeyi tercih etmektedirler. Bunun nedeni sorbitolün vücuda yavaş emilmesi ve kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini önlemesidir. Dietetik içecek ve yiyecekler, unlu mamüller, şekerlemeler, rendelenmiş hindistan cevizi, sakız gibi ürünlerde kullanılan doğal bir tatlandırıcı ve kıvam vericidir. Ürünlerdeki nemi bünyede tutabilme özelliği de oldukça önemlidir. İlaç sektöründe diüretik olarak ve çeşitli kullanım alanları vardır. Endüstride poliüretanlar için polieterlerin ve yüzey aktiflerin üretiminde kullanılır.

Kullanım Faydaları
 • Diyet yapan kişiler ve diyabetik hastaların kullanımına uygundur.
 • Glisemik indeksi düşüktür.
 • Kekte nem tutucu özelliği vardır. Raf ömrünü uzatır.
 • Düşük kalorili, doğal bir tatlandırıcı olduğu için diyet ürünlerinde kullanılır.
 • Bisküvilerde nem tutucu, kıvam dengeleyici olarak kullanılır.
 • Diş dostu bir üründür, çürüğe yol açmaz.
 • Anahtar bir ara bileşendir.
 • USP/EP/BP uygundur.
 • Nem tutucu, ferahlık verici özellik gösterir ve diş dostu bir üründür.
 • Diş macununun ana gövdesini oluşturur, kristalizasyonu önler.
 • Sürülebilirliği kolaylaştırır, tende yağlılık hissi bırakmaz, etkili bir stabilizatördür ve ürünlerin raf ömrünü uzatır.
 • İlaç üretiminde nem tutucu ve tatlandırıcı olarak kullanılır. Raf ömrünü uzatır.

Firmamız hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

Instagram sayfamızı takip etmek için buraya tıklayınız.

Fiyat teklif / Sipariş formu

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

Tüm duyurulardan anında haberdar olmak için hesaplarımızı takip edin.